ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4504402
*
nr 450 4402
Spegel
Empire, höjd: 94
Utrop:
300 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 februari 2007
kl 16:32:12
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
31/1 19:17:46
1
600 kr
2/2 18:53:09
2
350 kr
2/2 21:46:46
3
500 kr
2/2 21:47:21
3
900 kr
5/2 15:47:17
4
Vinnande bud
5/2 16:27:13
5
1.000 kr
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27
*
Spegel
nr 450 4402
Spegel
Empire, höjd: 94
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 februari 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
31/1 19:17:46 | 1 | 600 kr |
2/2 18:53:09 | 2 | 350 kr |
2/2 21:46:46 | 3 | 500 kr |
2/2 21:47:21 | 3 | 900 kr |
5/2 15:47:17 | 4 | Vinnande bud |
5/2 16:27:13 | 5 | 1.000 kr |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27